Učenici na Festivalu znanosti u MedILS-u
Autor: MAJA PLETIKOSIĆ, 11. 4. 2019.

Učenici Područne škole Kučine, 2.r. Područne škole Mravince te 2.c Centralne škole posjetili su MedILS (Mediteranski institut za istraživanje života) i sudjelovali u  brojnim edukativnim radionicama povodom  Festivala znanosti. Naime, ovaj Festival kojem je cilj popularizacija znanosti već 17 godina za redom nastoji privući što veći broj djece svih uzrasta od vrtića do srednje škole. Ovogodišnja tema Festivala znanosti je boja, a brojne edukacije i radionice održavat će se od 8. - 13. travnja 2019.

Klikom na link pregledajte foto galeriju

Na radionici Pigmentarium vivum učenici su uz pomoć laboratorijske opreme dobili odgovore na pitanja koje se sve tajne kriju iza biljnih boja.

Na radionici Vitaminom C protiv prehlade  učenici su testirali različite namirnice na količinu vitamina C koristeći profesionalnu kemijsku opremu.

Na radionici Šećeri uz pomoć pokusa i demonstracije utvrdili smo zastupljenost šećera u namirnicama.

Na radionici  DNA-molekula života učenici su samostalno izolirali molekulu DNA iz banane i jagode. Naučili da je DNA zaslužna za nasljeđivanje i još puno toga.

Kako vidimo boje? Što je uopće boja? Znate li da su kromosomi dobili svoje ime po boji? Zašto je nebo plavo? Zašto je Sunce žuto, oblaci bijeli, krv crvena, a klorofil zelen? Tisuću je pitanja, a kažu da u znanosti svaki odgovor rađa još deset novih.

Zahvaljujući Festivalu znanosti i mentorima nadamo se da smo zainteresirali mlade ljude za znanost, istraživanje i svijet koji nas okružuje.

Više o Festivalu znanosti