Posjet priodoslovnom muzeju i pozdrav suncu 1.c i 1.d razreda
Autor: Sanja Matić, 11. 5. 2022.

Učenici 1.c i 1.d razreda sa svojim učiteljicama  posjetili su Prirodoslovni muzej u Splitu, a također su pozdravili sunce koje  je dan učinilo ljepšim.

U muzeju su imali priliku vidjeti bogati životinjski svijet jadranskog podmorja, ali i podmorja oceana.

Poseban dojam na svih je ostavio preparirani MODRULJ, morski pas koji živi na našem Jadranu i nije opasan.

Svidjela im se i GOLEMA ŠKOLJKAČA, divovska školjka koja živi na Pacifiku, a može biti teška i preko 250 kg.

Vidjeli su jako puno vrsta školjki, morskih koralja, puževa, riba, spužvi. Zabavili su se slaganjem puzzli koje prikazuju fotografije različitih životinja.

Aktivno su sudjelovali u radionici PČELA I MED. Upoznali su život pčela od rođenja, njihov izgled, način života. Zaključili su da su pčele jako vrijedne. Naučili su kako pčele prave i spremaju med.  Vidjeli su dijelove košnice koju je čovjek napravio za pčele kako bi lakše dolazio do meda. U rukama su držali prazne i pune pčelinje saće. Saće su napravljene od voska. Saznali su da su košnice pčela prave male tvornice koje proizvode: vosak, pelud, matičnu mliječ, propolis i med. Sve to odlično je za zdravlje ljudi.

Pčele imaju i opasni žalac pa se u radu s njima treba zaštititi šeširom i mrežom koje su i sami isprobali.

Posebno su bili oduševljeni kada su mogli vidjeti pčelu kroz mikroskop.

Učenici su u muzeju imali priliku vidjeti i dodirivati žive vrlo neobične kukce. Jedan od njih je paličnjak, kukac koji izgleda kao živa grančica. Jako je nježan i tanak pa su učenici trebali biti jako pažljivi i nježni kada su ga uzimali u ruke.

Veliki madagaskarski siktajući žohari nisu im se na prvu svidjeli, ali su ih brzo prihvatili. Neki su ih željeli i dodirnuti.

Nakon muzeja učenici su krenuli u obilazak Splita. Željeli su pozdraviti sunce koje ih u današnjem danu vjerno pratilo. Od svojih tijela napravili su oblik sunca, a ruke su bile zrake.

Za kraj su pročitali pjesmu Grigora Viteza „Djeca hvataju sunce“ i tako lijepo završili jedan školski dan.

Hvala djelatnicima Prirodoslovnog muzeja u Splitu na izuzetnom trudu i susretljivosti. Naša ocjena je 5+.

Pogledajte naš video. https://youtu.be/J-rz4UWbzXI

Zdenka Jerković