Zlatna večer matematike 2019.
Autor: NIVES BOGDAN, 16. 12. 2019.

Zlatna večer matematike večer je u kojoj se na zanimljiv i kreativan način promovira matematika. Namijenjena je svim uzrastima od vrtića do srednjih škola. Svake godine zadana je određena tema koju treba povezati s  matematikom te osmisliti zanimljive aktivnosti, radionice i predavanja.

Teme Zlatne večeri matematike 2019. bile su Matematika i kemija i Kultura matematike. Večer je realizirana 3.12.2019. u Staroj gradskoj vijećnici u Splitu.

Ove godine na Zlatnoj večeri matematike iz Osnovne škole kraljice Jelene sudjelovale su četiri učiteljice (Marijana Gudić, Anita Čupić, Nives Bogdan i Zdenka Jerković).

Učenici sedmih razreda i profesorica Marijana Gudić povezali su kemiju s matematikom pomoću slatkiša. Računali su prosječnu masu bombona u paketu bombona te njihov maseni udio. Nakon rada su, kao nagradu, dobili paket bombona na kojem su računali.

Matematika za početnike zamišljena je kao matematička stanica u Zlatnoj večeri matematike. Obuhvaća tri interaktivne aktivnosti (igre) i namijenjena je učenicima prvog razreda osnovne škole. Kroz igru su protkani zadatci koji promoviraju kulturu ponašanja. Zadatke je osmislila učiteljica Anita Čupić u suradnji s učiteljicom Esmom Sarajčev iz OŠ Filipa Lukasa.

Učiteljice Nives Bogdan i Zdenka Jerković osmislile su brojne natjecateljske aktivnosti na temu Matematika i kemija. Tako su učenici od 3. do 6. razreda imali priliku rješavati Kolo sreće uz slikovni periodni sustav, kemo memory, zbrajali su protonske brojeve, igrali sudoku sa simbolima kemijskih elemenata. Za kraj su se mogli okušati u kvizu znanja Veseli elementi rješavajući matematičke zadatke povezane s kemijom.

Odaziv je bio odličan. Djeca su pokazala interes i visok stupanj motiviranosti za ovakve tipove zadataka, a istovremeno su stekli neka nova znanja o kemijskim elementima. Svoje zadovoljstvo učenici su izrazili  dajući odlične povratne informacije o svojim dojmovima na evaluacijskim listićima.