Festival tolerancije
Autor: NIVES BOGDAN, 5. 2. 2020.

Tko su izbjeglice?

U sklopu Festivala tolerancije učenici sedmog razreda naše škole sudjelovali su u edukacijskom programu Film i diskusija – Digitalna kino-škola. Program je posvećen integraciji izbjeglica u društvo, a sastoji se od dvije osnovne cjeline: gledanje filma u VR tehnologiji te diskusija sa stručnjacima.

Našu su školu podsjetili predstavnici UNHCR-a Hrvatske, organizacije koja svojim djelovanjem pomaže tražiteljima azila, izbjeglicama, povratnicima i osobama bez državljanstva. Učenici su bili u prilici kroz diskusiju saznati najvažnije podatke o izbjeglicama te iznijeti svoja mišljenja, postaviti pitanja gostu – mladoj osobi iz Iraka koja je i sama dobila azil u Hrvatskoj te na taj način dobiti točne i provjerene odgovore.

Učenici su imali priliku pogledati film Oblaci nad Sidrom u kojem su doživjeli kako žive njihovi vršnjaci u izbjegličkim kampovima te su ujedno isprobali iskustvo gledanja filma u novoj tehnologiji.

Sudjelovanjem u ovom programu učenici su kritički sagledali problematiku izbjeglica, razvijali medijsku pismenost te dijelili vlastite osjećaje, dojmove i zaključke.

Jelena Karaman

U aktivnostima su sudjelovali i učenici nižih razreda, a kako je to izgledalo vidjet ćete ako pogledate naš video:

Video o našem sudjelovanju na Festivalu tolerancije