Grad Solin prijatelj djece
Susret članova dječjih gradskih vijeća Solina i Omiša
Autor: Zdravko Pelivan, 16. 4. 2018.

Članovi Dječjeg gradskog vijeća Solina predvođeni voditeljicom Radojkom Bućan, dogradonačelnikom Ivicom Rakušićem i ravnateljima solinskih osnovnih škola, posjetili su 13. travnja kolege, dječje vijećnike grada Omiša.

Druženje je upriličeno u uredu omiškoga gradonačelnika Ive Tomasovića uz kojega je bio i predsjednik Gradskoga vijeća Omiša dr. Zvonko Močić, a osnovni cilj druženja bio je razmjena iskustava dvaju dječjih vijeća.

Dječje gradsko vijeće Omiša osnovano je 2008. i broji 21 člana, jednako kao i solinsko, osnovano 2015. Već zbog same činjenice da djeluju znatno duže od solinskih kolega mali omiški vijećnici požalili su se na činjenicu da grad Omiš još uvijek nije stekao titulu Grad prijatelj djece koju Solin s ponosom nosi već tri godine.
- Drago nam je što smo imali prilike ugostiti drage prijatelje iz Solina te s njima razmijeniti iskustva vezana uz projekte koje provode vezano uz ovaj vrijedni status – kazao je gradonačelnik Tomasović kojem su solinski dječji vijećnici postavili nekoliko pitanja vezanih uz njegov rad, a htjeli su doznati više i o samom gradu Omišu.
Nakon druženja u zgradi gradske uprave domaćini su poveli goste u obilazak svoga grada. Tako su među ostalim posjetili Gradski muzej Omiša, izložbu otvorenu u povodu 50 godina Festivala dalmatinskih klapa u Omišu te poznatu omišku utvrdu Peovicu, poznatu još i kao Mirabela.

Solinjani su iskoristili ovu priliku da posjete i časne sestre Služavke Malog Isusa koje u samostanu Nazaret, ustanovljenom 1917. godine, skrbe o osobama s potrebnim potrebama. Časne sestre Služavke Malog Isusa jedna su od poveznica gradova Omiša i Solina u kojem djeluje samostan Sv. Rafaela.

Predsjednik DGV-a Solina Loren Orošnjak zahvalio se kolegama u Omišu koji djeluju na čelu s predsjednicom Mateom Ribičić na iskazanom gostoprimstvu. Druženje je zaključeno najavom skorog posjeta Omišana gradu uz Jadro.

DOMAĆINI
Uz gradonačelnika Ivu Tomasovića i predsjednika Gradskoga vijeća dr. Zvonka Močića članove Dječjeg gradskog vijeća Solina u Omišu su ugostili i viša stručna suradnica Katarina Pupačić, predsjednica Društva Naša djeca grada Omiša Matea Brstilo, voditeljica DGV-a Omiša Marija Kalajdžić, ravnateljica Osnovne škole Josip Pupačić Omiš Davorka Deur, ravnatelj OŠ 1. listopada 1942. Čišla Ivan Sladojević i ravnatelj OŠ Gornja Poljica Srijane Stipe Božinović.

Marijana BATARELO-JELAVIĆ/ Solinska kronika

GALERIJA