PROJEKTNI DAN: UŠĆE JADRA U JADRANSKO MORE
Autor: Antonija Barić, 21. 10. 2022.

RAZLIKE VODE NA UŠĆU I MORU

Učenici osmih i šestih razreda u pratnji profesorica Marijane Bandić Buljan i Marijane Gudić istraživali su ušće rijeke Jadro. Rijeka je od iznimne važnosti za Solin još od vremena antike. U današnje vrijeme ima turističku važnost, ali se može razvijati i u druge svrhe. Učenici su na ušću rijeke mogli vidjeti i primjere devastacije okoliša, neuređene šetnice, otpad i dati svoja rješenja za ove probleme. Naši učenici bi mogli svojim ekološkim djelovanjem, izradom edukativne brošure, djelovati na svijest stanovnika grada Solina u svrhu organizacije akcije čišćenja tog područja. Naravno, neophodna je suradnja s lokalnom zajednicom i upravom grada Solina.

Odradili su različite zadatke, pronalazili životinje, različite vrste rakova i školjki, morske zvijezde, puževe.

Proveli su kemijsku analizu mora na različitim mjestima i očitavali rezultate. Određivali su pH vrijednost, nitrite, nitrate, fosfate. Na temelju dobivenih rezultat napravit će analizu i utvrditi je li voda na tim mjestima čista. Odredili su i gustoću morske vode pomoću menzure i vage. Učenici su uzeli i uzorke morske vode i na nastavi kemije će odrediti koliki je salinitet i primijetiti kako se mijenja prema ušću rijeke.

Temperaturu vode i zraka su mjerili termometrom, odredili tlak zraka, smjer vjetra i prepoznali koji vjetar puše.

Učenici su zainteresirani za daljnje istraživanje. Navodili su prijedloge za ponavljanje istraživanja na istoj lokaciji, a dali su i ideje za istraživanje i na drugim lokacijama duž rijeke Jadro u svrhu usporedbe rezultata.