O Ekoškoli

Međunarodne Ekoškole program su osmišljen za provedbu smjernica odgoja i obrazovanja za okoliš na razini čitavih odgojno-obrazovnih ustanova. Program Ekoškola jasno određuje i usmjerava način na koji se nastavni sadržaji o zaštiti okoliša, koji su dio redovnog nastavnog plana i programa, primjenjuju u svakodnevnom životu škole. Ovakav pristup pomaže učenicima shvatiti kolika je važnost zaštite okoliša u svijesti svakog pojedinca. Posebna pozornost posvećuje se pitanjima smanjivanja i zbrinjavanja otpada, racionalnog korištenja energije i vode i uređivanju školskog okoliša. Svi sudionici života u Ekoškoli: djeca, učenici, odgojitelji, nastavnici, administrativno i tehničko osoblje, roditelji, mjesna poduzeća, predstavnici lokalne uprave, zajednički poduzimaju niz praktičnih koraka i aktivnosti s ciljem smanjenog opterećenja okoliša. Škole koje ispune postavljene kriterije i koje brigu za okoliš promiču kao trajnu vrijednost življenja, dobivaju povelju o statusu Međunarodne Ekoškole i zelenu zastavu sa znakom Ekoškole. Ovo priznanje dodjeljuje se na dvije godine nakon čega slijedi prijava za obnovu statusa.

Osnovna škola kraljice Jelene dobila je status Ekoškole u 2012. godini. Kako je istaknula tadašnja koordinatorica projekta Ekoškole, učiteljica Prirode Marijana Gudić, naglasak u provođenju programa Ekoškole jesu teme Otpad i Zdravi život i zdrava prehrana. Status Ekoškole obnovljen je u svibnju 2014. godine kada je održana i priredba povodom koje je učiteljica Hrvatskoga jezika Maja Visković napisala ekohimnu, koju su izveli članovi školskoga zbora. Dvije godine nakon toga uslijedila je nova obnova statusa, također obilježena prigodnom svečanošću na kojoj je sve prisutne pozdravila nova koordinatorica projekta, učiteljica Marijana Krajinović. U sljedećim godinama OŠ kraljice  Jelene redovno je obnavljala status Ekoškole (u 2018., 2020. i 2022. godini). Mnoge se aktivnosti u okviru Ekoškole odvijaju u izvannastavnim aktivnostima te terenskim nastavama, kao i na Projektnom danu škole, koji se održava dva puta godišnje. Također, velika se pozornost pridaje održavanju maslina u školskom vrtu, a sama briga za masline i njihova prerada ostvareni su kao sastavni dio projekta Ekoškole Mi jedemo odgovorno koji financira Europska unija. U 2017. godini naša je škola osvojila zlatnu medalju za ekstra djevičansko maslinovo ulje na manifestaciji Povenjak, gdje se ocjenjuje kvaliteta maslinova ulja. Uz to vrijedi istaknuti i redovno sudjelovanje naše škole u nacionalnoj kampanji Zasadi stablo, ne budi panj!, koja je pokrenuta s idejom da svatko može zasaditi stablo i tako osigurati svima zdraviji i ugodniji život istovremeno spašavajući životinje i bioraznolikost.

Radujemo se novim, raznolikim ekoprojektima i aktivnostima, a u prilogu uživajte u stihovima naše ekohimne.

Ekohimna OŠ kraljice Jelene

S rukom u ruci ispod istog neba

zaštiti prirodu, svoj okoliš treba.

Učini prvi korak i ako ne bude lak,

budi dobar primjer – ti možeš biti jak!

S rukom u ruci ispod istog sunca

kad učiniš dobro, srce jače kuca.

Ponosno reci: – Ja sam dio Ekoškole.

Čist zrak i bistru rijeku učenici ovdje vole.

S rukom u ruci ispod iste duge

da čuvaju okoliš, potakni i druge.

Papir stari prikupi da šuma u miru sniva

Ne bacaj u rijeku smeće, pusti – neka riba pliva.

S rukom u ruci zajedno možemo više.

I ti možeš zaustaviti kisele kiše.

Čuvaj svoju domovinu, svoju školu i svoj grad!

Priroda će blistati i to je poklon za tvoj rad.