Erasmus+: posjet učenika iz Poljske (grad Bochnia)
Autor: Sanja Matić, 6. 5. 2024.

Tijekom prošlog tjedna u našoj školi (od 22. travnja do 26. travnja) ugostili smo osnovnoškolce i učitelje iz Poljske koji su došli u okviru Erasmus+ projekta. Htjeli smo im pružiti jednako gostoprimstvo i omogućiti ugodnu atmosferu kao što su oni nama pružili u siječnju, kada je pet učenica naše škole u pratnji učiteljica Marijane Bandić Buljan i Marijane Gudić posjetilo Poljsku.

Naši novi prijatelji u hrvatske su krajeve stigli u malo većem broju: došlo je desetero učenika (četiri dječaka i šest djevojčica) i dvije učiteljice. Kako je bilo pročitajte   OVDJE

Ponedjeljak (22. travnja):

U ponedjeljak ujutro učenice petih, sedmih i osmih razreda te učiteljice priredile su doček Poljacima. Priredbu su vodile učenica sedmog razreda Dora Papić i učenica petog razreda Klara Bogdan. Na početku priredbe poslušala se hrvatska pa i poljska himna, a zatim su sve prisutne uveselili učenici drugih razreda pjesmom „Hoki poki“ i recitacijama.

Za došljake iz Poljske priredili smo iznenađenje: gospođa Marija Podrug rekla im je par riječi na poljskom jeziku i zaželjela im najbolji provod u Hrvatskoj. Zatim su uslijedili pozdravi naših učiteljica na engleskom jeziku i upoznavanje svih sudionika, a onda je zabava mogla početi uz obilje osvježavajućih pića, ukusnih slastica i drugih namirnica. Kasnije, učenici su se podijelili u dvije grupe i išli na sat Engleskoga jezika, a potom su svi zajedno posadili biljku prijateljstva u dvorištu naše škole. Poljski učenici upoznali su se sa zgradom OŠ kraljice Jelene, počevši od učionica do svih nagrada koje smo osvojili. U tome su im uspješni vodiči bili naši učenici, koji su ih kasnije poveli i u razgledavanje centra Solina te njegovih znamenitosti. Imali su vremena i za predah pa su svoje slobodno vrijeme iskoristili u novootvorenom solinskom skateparku. Nakon toga, uslijedio je polazak prema Splitu gdje su učenici imali priliku vidjeti: Hrvatsko narodno kazalište, Rivu, Marmontovu ulicu, Zapadnu obalu, Dioklecijanove podrume, Peristil, Prokurative i dr. Vrijedi naglasiti da je svaki učenik sedmog i osmog razreda imao zadatak iznijeti informacije gostima o nekom dijelu Splita.

Utorak (23. travnja):

Utorak ujutro obilježen je radionicom učenika sedmih razreda sa svojim kolegama iz Poljske na kojoj su izrađivali balzame za usne od pčelinjeg voska, voštane krpice i bombe za kupanje. U svakoj etapi radionice nekolicina sedmaša pokazivala je i podučavala svoje goste kako sve izraditi. Radionicu su uljepšali novinari „Solinske kronike“ koji su fotografirali i intervjuirali učiteljice. Popodne su učenici petih i osmih razreda odveli Poljake u Solin gdje su odrađivali Solin challenge u suradnji s OIP „Posejdon“ i njihovim voditeljem Igor Spetičem. Učenici su uživali u različitim igrama i dan je bio nezaboravan.

Srijeda (24. travnja):

U srijedu u 7 i 30 svi naši učenici krenuli su autobusom prema Šibeniku u pratnji učiteljica. Prvo su išli trajektom na otok Zlarin i obišli Centar koralja „Zlarin“ te prošetali otokom. Nakon toga uslijedio je posjet otoku Prviću gdje su učenici obišli Memorijalni centar Fausta Vrančića. Napokon je došao red na obilazak grada Šibenika, popraćen fotografijama, uz neizbježnu kupnju pokojeg suvenira. Polazak prema Solinu bio je oko 18 sati.

Četvrtak (25. travnja):

Nakon jako produktivne srijede u četvrtak je bilo manje aktivnosti. Ujutro su učenici posjetili Split, kupili suvenire, fotografirali… U 15 sati učenici petih razreda krenuli su s učenicima prema izvoru rijeke Jadro. Učenici su istraživali ljepote izvora, razgledavali poligon „Pet osjetila“ i sudjelovali na radionici o  svojstvima vode. Izletište Jadro je prekrasno i mi Solinjani jako smo ponosni na njega te smo željeli i da ga naši gosti vide.

Petak (26. travnja):

U petak u 9 sati učenici su posjetili Kaštel Lukšić, krenuvši od Muzeja grada Kaštela koji se nalazi u dvorcu Vitturi. Muzejska pedagoginja Dajana odradila je izvrsno vođenje i ispričala zanimljive priče i legendu o Miljenku i Dobrili. Ta romantična priča ostavila je snažan dojam na sve prisutne.  U slobodno vrijeme hrvatski učenici učili su jednu poljsku pjesmu, a poljski učenici hrvatsku te je uslijedila kratka šetnja po plaži.

U 18 i 30 održana je oproštajna zabava u našoj školi. Bili su pozvani roditelji naših učenika, ostali učitelji koji nisu dio projekta, a nakon nastave pridružili su se i ostali učenici škole. Bilo je slastica, slanoga, grickalica i raznih sokova. Kasnije su nam učenici iz Poljske iznijeli prezentaciju o svojoj školi i gradu te državi Poljskoj, a zatim i zapjevali jednu pjesmu na poljskom jeziku. Naši su učenici popratili sve pljeskom, a onda i „uzvratili“ dragim gostima nadahnutom izvedbom pjesme „Cesarica“. Vrijeme je proletjelo u tren i preostao je jedino oproštaj. Teška srca, no s lijepim uspomenama i novim prijateljstvima, svi su se oprostili jedni od drugih. Učenici iz Poljske sutradan su ujutro krenuli natrag u svoju domovinu.

Naposljetku, želimo istaknuti da je ovo bilo jedno predivno iskustvo za sve učenike koji su dio Erasmus + projekta, a još se više veselimo jer nam na početku lipnja dolaze novi gosti, ali nećemo im otkriti identitet. Do novog izvještaja o Erasmus + događajima, sretno!