8.listopada-TRI DATUMA HRVATSKE POVIJESTI, KRUNIDBA KRALJA ZVONIMIRA

8.listopada je Dan naše škole koji ove godine , nažalost, zbog situacije s COVID-19 i zbog  poštivanja epidemioloških mjera nismo obilježili na način kako mi to inače radimo.

Ovo je znakovit datum, ne samo za našu školu ,nego i naš grad i našu domovinu.

Tog se dana obilježavaju  tri važna datuma iz hrvatske povijesti.

8.listopada (976.) je dan smrti hrvatske kraljice Jelene čije ime s ponosom  nosi naša škola.

Istog nadnevka davne 1076. godine u crkvi sv. Petra i Mojsija (u narodu  poznatoj pod imenom Šuplja crkva), krunio se hrvatski kralj Dmitar Zvonimir .

8.listopada obilježava se i kao spomendan - Dan Hrvatskoga sabora (u sjećanje na dan kada je Sabor Republike Hrvatske 1991. godine jednoglasno donio Odluku o raskidu svih državnopravnih veza Republike Hrvatske s bivšom državom).

Već treću godinu zaredom , ova se tri važna datuma obilježavaju na lokalitetu krunidbene bazilike sv.Petra i Mojsija( Šuplja crkva). U obilježavanju sudjeluje i naša škola.

FOTOGALERIJA

Uz poštivanje epidemioloških mjera upriličen je program proveden u organizaciji Grada Solina – koordinacijskog odbora Grad Solin prijatelj djece, Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika – Split, Povijesne postrojbe „Kliški uskoci“, Udruge studenata povijesti „Toma Arhiđakon“ u suradnji s povijesnim postrojbama Vitezovi kralja Zvonimira (Knin), Vitezova Vranskih (Pakoštane), Praetoriani Croatorum (Klis – Split) i po prvi put Vitezove kneza Brečka (Brač-Knin).

Nazočnima su se obratili gradonačelnik Grada Solina Dalibor Ninčević, predsjednik Gradskog vijeća Grada Solina Renato Prkić, ravnatelj Muzeja hrvatskih arheoloških spomenika – Split Miroslav Katić i županijski pročelnik za prosvjetu Tomislav Đonlić.

Svoj doprinos svečanosti dale su i osnovne škole s područja grada Solina i  Dječji vrtić Škrinjica – DV Cvrčak Solin.

Solinski predškolci i osnovci izradili su likovne radove na temu kralja Zvonimira i kraljice Jelene, koje su postavili na tiramol uzduž starohrvatskog lokaliteta.

Svečanosti su nazočili djelatnici naše škole, naša poštovana ravnateljica, nekoliko učiteljica i učenici 3.b razreda.

Naša škola izložila je likovne mozaike koje su izrađivali učenici PŠ Kučine i učiteljice( N.Bogdan, M.Pletikosić, J.Kelava), 4.r.PŠ Mravince i učiteljica (E.Rizvan) te učenici četvrtih razreda centralne škole i učiteljice (Z.Jerković i M.Matas). Osim mozaika bili su izloženi likovni radovi (portret kraljice Jelene) i plakat učenika kojeg su izradili učenici 1.a razreda s učiteljicom V.Kuduz.

Na samom kraju uživali smo u uprizorenju krunidbe kralja Zvonimira.

Najvažniji cilj ove manifestacije je  razvijanje svijesti učenika o potrebi očuvanja materijalne i kulturno-povijesne baštine Republike Hrvatske i nacionalnoga identiteta.

objavio: EDITA RIZVAN   datum: 9. 10. 2020.

Virtualne učionice

Dragi učenici, pristup virtualnim učionicama se nalazi na sljedećim poveznicama po razredima:

1.a

Prilaz M.Vidoševića 9.: 021/269-

Javni pozivi 2019./20.

« Prosinac 2020 »

Ispis statistike od 31. 1. 2018.

Ukupno: 191387