Naučili smo što je to stop-animacija!
Autor: Antonija Barić, 9. 10. 2023.

Kako napraviti svoj film u tehnici stop-animacije te što vam je za to potrebno? Najprije, dobra volja! Zatim, nešto bez čega danas gotovo ne možemo zamisliti svakodnevicu – pametni uređaj s kamerom. To može biti vaš mobilni uređaj ili tablet. Uz pomoć svog uređaja vrlo brzo i jednostavno preuzimate potrebnu i besplatnu aplikaciju uz pomoć koje nastaje vaš film. Zatim sjednete i malo razmislite, dok ne smislite dobru ideju i razradite je u filmsku priču. Onda postanete i mrvicu kreativni pa u prostoru u kojem se nalazite tražite poneki rekvizit koji biste mogli upotrijebiti kako biste svoju maštu oživjeli.

I… krećete!

U početku nećete biti tako vješti ni brzi, ali izreka kaže: vježbom do savršenstva! Uskoro shvatite da što polakše i sitnije pomičete predmete prilikom fotografiranja, to je vaš uradak bolji. Zatim vam sine kako možete i mijenjati pozadinu, dodavati glazbu, docrtati ili dopisati nešto za stvaranje napetosti i slično, a što imate više pojedinačnih fotografija, to će vaša priča biti stvarnija.

Kako su naši drugaši uz učiteljicu Sanju Ivančić načinili Stop animacije, pogledajte u galeriji.

Animacija od Rafaela

Animacija od Nikoline