IZVJEŠTAJ S IZVANŠKOLSKE NASTAVE ODRAĐENE NA ZVJEZDANOM SELU MOSOR
Autor: Zdravko Pelivan, 30. 12. 2017.

Dana 5. listopada 2017. godine učenici trećih razreda PŠ Mravince i PŠ Kučine posjetili su Zvjezdano selo Mosor.

Ukupno je išlo 28 učenika: 20 učenika trećeg razreda PŠ Mravince i 8 učenika PŠ Kučine s učiteljicama Marijom Komljenović i Julijom Milatić. Na izvanškolskoj nastavi je bio i roditelj učenika Šimuna Šušmelja- Igor Šušmelj.

Polazak je bio u 8:00 ispred škole. Na putu nas je pratio i voditelj Tomislav Nikolić koji je djecu uputio u sve tajne prirode i društva tijekom samog putovanja do odredišta i tako proširivao znanje djece skrećući im pažnju na sve bitnije prirodne pojave pored kojih smo prolazili. Tako smo vidjeli ušće rijeke Žrnovnice, ponovili što znamo o ušćima, ali i saznali što je boćata voda te da tu obitavaju jegulje kojih je prije bilo znatno više nego danas. Usput smo saznali imena mjesta kroz koja smo prolazili i ponovili pravila pisanja naseljenih mjesta.
Prvo stajanje je bilo na izvoru rijeke Žrnovnice. Predivna priroda kojom smo bili okruženi bila je, na žalost, izgorjela te smo porazgovarali i o važnosti zaštite šuma i prirode od požara. Naime, ne stradaju samo biljke nego i životinje koje uslijed takvih požara ugibaju ili budu protjerane sa svojih staništa.

Na samom izvoru smo na zabavan i edukativan način ponovili što je izvor, koje ribe vole brze, čiste i slatke vode. Imali smo priliku orijentirati se prema mahovini. Ponovili smo sve strane svijeta, odredili ih i zadovoljni pjevajući se uputili prema Zvjezdanom selu na Mosoru.
Saznali smo o kulturno- povijesnim spomenicima pored koji smo prolazili. Tako je, recimo, u Sitnom Donjem spomen ploča Antunu Mihanoviću koji je napisao riječi naše himne.

Drugo stajanje je bilo na odmorištu kako bi se djeca mogla okrijepiti. Tu smo vidjeli mali potok i divili se pogledu na brdo Perun i okolna mjesta. Šetali smo na putu do same Zvjezdarnice i imali priliku pogledati u Malu špilju.

Po dolasku na sami cilj slijedilo je zanimljivo predavanje prof. Zorana Kneza o Sunčevom sustavu. Djeca su uživala gledajući projekciju i slušajući odgovore na mnogobrojna kreativna pitanja postavljena predavaču. Tako smo naučili da se planeti brže vrte što su bliže Suncu. Tako jedna godina na planeti koja je bliže Suncu traje kraće nego na Zemlji. Sad znamo i razliku između asteroida i kometa. Vidjeli smo projekciju na kojoj je prikazano polijetanje rakete sa Zemlje i slijetanje na Merkur te kako se robot poslan u svemir kreće po površini planeta. U prezentaciji su bile prikazane prve slike koje je robot snimio.
Na samom vrhu Zvjezdarnice smo promatrali kroz dnevni teleskop i vidjeli Split kao na dlanu. Ponovili smo stečena znanja i ponovno se orijentirali, ali ovaj put uz pomoć Sunca. Pogledali smo panoramu i ustanovili da bismo lako napravili plan mjesta jer smo na povišenom stajalištu koje nam omogućava da pogledom obuhvatimo veliki vidokrug. Djeca su bila oduševljena viđenim. S lakoćom su usvajala nova, ali i pokazivala već ranije usvojena znanja. Uživali su u učenju, druženju i razgledavanju.

Zadovoljni i pod dojmom naučenog i viđenog uputili smo se prema Mravincima i Kučinama. Vratili smo se u 13:40.

Plan je u cijelosti realiziran, kao i predviđeni ciljevi.

Izvještaj napisala: Marija Komljenović

FOTOGALERIJA